09113281607
تهران

به دکوراسیون علاقه دارم آیا می توانم طراح داخلی یا دکوراتور شوم؟

اگرچه این نظریه وجود دارد که یک طراح خارق العاده واقعا طراح به دنیا می آید و نه اینکه طراح بشود اما بسیاری از طراحان و دکوراتورها، فقط به خاطر اینکه خیلی ساده علاقه مند به مبلمان های زیبا و پارچه های رنگارنگ بوده اند، وارد دنیای طراحی شده اند.

البته که هیچ کس نمی تواند استعداد طبیعی در هر حرفه ایی را انکار کند اما اگر به فکر این هستید که یک طراح داخلی یا دکوراتور شوید، فهرست مهارت های زیر می تواند به شما کمک کند که خود را بسنجید که آیا واقعا توانایی لازم برای ورود به این شغل را دارید یا خیر.

آیا چشمان شما رنگ ها را به خوبی تشخیص می دهد؟

اگر همه دوستان شما یک چیز را مشکی می بینند ولی شما در این مشکی ته مایه آبی یا سبز را می توانید تشخیص دهید، پس می توان قطعا گفت که چشمان شما قدرت تشخیص رنگ ها را دارد. برای دیدن واقعی رنگ ها باید قادر باشید ته مایه رنگ ها را تشخیص دهید. اگر در اینکار تبحر دارید و یا اینکه طبیعت شما این چنین است و خدادادی توانایی چنین کاری را داشته اید، این مهارت می تواند به شدت آینده شما را به عنوان یک طراح تحت تاثیر قرار داده و در موفقیت شما اثر بگذارد.

آیا قادرید چند کار را همزمان به خوبی انجام دهید؟

به عنوان یک دکوراتور اغلب اوقات باید همزمان هم هماهنگ کننده پروژه باشید و هم پیمانکار و هم مشاور و همه اینها در یک زمان. باید همزمان بتوانید به پروژه های مختلف و کارفرمایان متعدد فکر کنید همینطور همزمان بتوانید با مشکلات مختلف دست و پنجه نرم کنید. اگر این فکر شما را دچار استرس و وحشت می کند ممکن است در زمان برخورد با چنین مشکلاتی، کمتر از شغل خود احساس رضایت داشته باشید. برخی افراد نا خود آگاه بیشتر در زندگی خود دنباله رو نظم خاصی هستند و خیلی از انجام چندکار همزمان استقبال نمی کنند.  اگر این ویژگی مشخصه شماست، خوب است که گزینه دیگری را به عنوان شغل آینده خود انتخاب کنید.

آیا شما از کودکی رهبر و مدیر به دنیا آمده اید؟

یک طراح ارشد اصولا مدیر پروژه نیز هست و باید مهارت های مدیریت مجموعه را برای هماهنگی بین کارفرمایان و کارمندان و همینطور مشتریان داشته باشد. در این مورد خیلی نرم صحبت کردن و قاطعیت نداشتن شاید نتواند پاسخ خوبی به دست دهد. البته که بسیاری از طراحان و دکوراتورهای موفق واقعا از کودکی مدیر به دنیا نیامده اند و ترجیح می دهند به جای نقش مدیر نقش پشتیبان را بازی کنند. چنین شخصیت هایی معمولا به صورت عجیبی حامی هستند و خیلی خوب برای سایر طراحان کار می کنند و یا در زمینه هایی که مقیاسی خردتر نسبت به کلیه امور طراحی داخلی دارد، فعالیت می کنند.

آیا به ایجاد نظم علاقه دارید؟

قسمت عمده یک دکوراسیون خوب، نظم دادن خوب فضاست. البته زمانی که با پروژه ها، کارفرماها و بودجه های مختلف کار می کنید، نیز نیاز به نظم دارید. اگر قادر هستنید مبلمان ها، آثار هنری و دکوراسیون یک فضا را به روشی مطلوب نظم دهید و این کار برای شما لذت بخش است و اگر از نظم دادن به زندگی شخصی و فضای زندگی خودتان نیز لذت می برید، شاید طراحی داخلی شغل مناسبی برای شما باشد.

آیا شما نگاه عمیقی دارید، جزئی نگر هستید و خوب می بینید؟

بخش عمده طراحی داخلی وابسته به خوب دیدن است. اگرچه در این زمینه دوربین ها و لپ تاپ ها به شما کمک خواهند کرد، اما واقعا لازم است پیش از آنکه اشیایی را که سفارش داده اید به فضای اصلی بیاورند، بتوانید تشخیص دهید که ابعاد و رنگ و مقیاس آنها آیا متناسب فضا هست یا خیر. اگر این خصیصه از ویژگی های طبیعی شما نیست ممکن است شغل طراحی داخلی برای شما مشکلاتی را به وجود آورد و حتی برای شما و همینطور مشتریان شما به واسطه اشتباهاتی که پیش می آید هزینه بر شود.

آیا به صورت کلی انسان ها را دوست دارید و آدم خوش مشربی هستید؟

این نکته در این فهرست آورده شده است چرا که بسیاری از طراحانی که دارای روح خلاقی هستند، خیلی دوست دارند که زمان زیادی از اوقات خود را در تنهایی به سر ببرند. ( دکوراتورهایی که خیلی خوش مشرب و اجتماعی هستند بیشتر به فروش محصولات دکوراتیو و مشاغلی در زمینه مارکتینگ روی می آورند). اما زمانی که با مردم به عنوان مشتریان کار می کنید باید آنها را دوست داشته باشید. البته نه همه آنها را و ممکن است در طول دوران کاری خود به دلایل متعدد از همکاری با مشتریان زیادی خودداری کنید، اما نکته اصلی این است که باید از کاری که انجام می دهید لذت ببرید. به عنوان یک طراح داخلی شغل شما در حقیقت کارکردن با مردم است.

آیا از یک استعداد ذاتی در مورد تشخیص مقیاس و تناسبات، دید پرسپکتیو و ایجاد توازن برخوردار هستید یا خیر.

بسیاری از افراد یک استعداد ذاتی در دیدن و لمس مواردی که در بالا گفته شد، دارند. البته که افراد بسیاری نیز به واسطه آموزش درک مناسبی از این کانسپت ها پیدا می کنند. با این وجود بسیاری افراد در این جهان وجود دارند که به هر دلیلی نمی توانند با این کانسپت ها ارتباط برقرار کنند و مهم نیست که چقدر تحصیل کرده باشند و آموزش دیده باشند. با این وجود هنوز هم مشاغل بسیاری در حیطه طراحی وجود دارد که این افراد بتوانند در آنها موفق باشند مانند فروش مبلمان، مارکتینگ آثار هنری و طراحی، نقاشی آثار دکوراتیو و غیره. اما شاید بتوان گفت طراحی داخلی کار مناسبی برای این افراد نیست.

متاسفانه خیلی از افرادی که واقعا به صورت ذاتی مهارت های طراحی و دکوراسیون را ندارند، متوجه این قضیه نمی شوند. به همین دلیل لطفی در حق خودتان بکنید و این نکات و کانسپت ها را بخوانید تا خود را بهتر بشناسید و نسبت به استعداد، شخصیت و مهارت های خود صادق باشید.

می توانید چند پروژه کوچک در زمینه طراحی داخلی قبول کنید و بینید که آیا واقعا استعدادی طبیعی برای این کار دارید یا خیر. یک شغل ممکن است برای ده ها سال همراه شما باشد، بنابراین هدف حقیقی این است که شغل بتواند، در هر زمینه ای که هست، مایه موفقیت و شادی شما بشود.

منبع: thespruce.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *