09113281607
تهران

تغییر دکوراسیون خانه های ایرانی و کرونا

شاید پیدایش ویروس کرونا و خانه نشین شدن سبب شد تا تغییرات زیادی در حالات روحی و جسمی افراد ایجاد شود و بحران های زیادی را به همراه داشته باشد اما چیزی که با نگاه معمارانه به تغییر دکوراسیون خانه های ایرانی می توان دید این است که کرونا ویروس در کنار نا امیدی ،ترس و ناراحتی هایی که برای همه افراد در سراسر  دنیا به ارمغان آورد توانست در دکوراسیون تغییرات بسیار خوبی ایجاد نماید تغییراتی که شاید به ندرت در سال های اخیر و با تغییر نگرش ها و رویکردها می توانست شکل بگیرد .

تغییر دکوراسیون خانه های ایرانی در دوران کرونا

موضوعی که در فرهنگ ایرانی و در دکوراسیون منازل ایرانی وجود دارد اهمیت بیشتر به مهمان و گزینش بهترین مکان و امکانات خانه برای مهمان است، این موضوع در بعضی خانه های ایرانی سنتی تر تشدید شده و تا حدی زندگی روزمره را کمی سخت تر از آنچه واقعا می تواند باشد کرده است نمونه این موضوع  استفاده از رویه های مبل، رو فرشی و یا استفاده از یک حوزه منزل یا وسایل به خصوصی فقط برای مهمانان است!

در اولویت قرار دادن نیاز های خانواده

 روزهای کرونا به دلیل در خانه ماندن و تغییر سبک زندگی روزمره تمرکز بیشتر به زندگی فعال روزمره برای افراد خانواده دچار تغییر شد و مهمان نقش کمرنگ تری را ایفا کردند، گوشه پذیرایی مهمان به حوزه ورزش یا اتاق کار یا مطالعه کوچکی مبدل گردید و فضاهایی که تا بحال استفاده نمی شدند به گونه ای دیگر تزئین شده اند،در واقع در اولویت قرار دادن نیازهای افراد خانواده و کاربران اصلی فضا که روزانه با خانه سر و کار دارند و توجه به تعریف حوزه های فضا براساس نیاز و سبک زندگی افراد خانواده، می تواند تغییر بزرگی باشد که کرونا ویروس به ما آموزش داده است:

توجه به این موضوع که مبلمان و موجودی منزل برای استفاده و زندگی بهتر و آسایش است نه دکوراسیونی تنها برای تزئین و نمایش به دیگران!

تغییر دکوراسیون خانه های ایرانی با بودجه کم

از سوی دیگر فرهنگ تغییر دکوراسیون داخلی که برای برخی افراد تنها به منزله خرید وسایل گران قیمت بود با خانه نشینی جای خود را به استفاده از هنر دکوراسیون و به کارگیری خلاقیت، رنگ شناسی در دکوراسیون داخلی برای تغییرات ناچیز و ایجاد تنوع و عملکرد داد موضوعی که سالیان سال برای بسیاری از خانواده ها نادیده گرفته می شد، اما در این دوران خانواده ها برای افزایش کیفیت و یا تنوع چیدمان مبلمان را تغییر داده اند.

مادر خانواده کوسن های زیبایی را برای خانه خیاطی کرده یا دیوار اتاق کودک با نقاشی هایش تزئین شده  و مبلمان راحتی نشیمن برای گذراندن وقت بیشتری جلو تلویزیون دکور شده، همه این ها به معنی ایجاد تغییراتی خلاقانه و  دست ساز بدون هزینه زیاد برای ایجاد تغییرات است.

استفاده از امکانات موجود برای تغییر دکوراسیون خانه های ایرانی ! مثل استفاده از کش موی سر برای جمع کردن پرده به جای  استفاده از حلقه پرده ای گرانقیمت ! هدیه ویروس کرونا بر سر ذوق آوردن افراد برای کشف و برای استفاده از امکانات موجود جهت لذت بردن از زندگی و رویکرد زندگی ساده تر است که می تواند یکی از مهمترین هدیه های این ویروس دانست!

استفاده از فضاهای باز

به لطف ویروس کرونا قبل و بعد تغییر دکوراسیون  درخانه های ایرانی استفاده از فضاهای باز منزل بیشتر شد  دکور کردن بالکن، تراس، حیاط ویا پشت بام خانه برای استشمام هوای تازه رویکردی که از گذشته برای ایرانیان حائز اهمیت بوده و به مرور کمرنگ تر شده و قطعا میتواند حتی زمان کوتاهی خانواده ها را برای صرف چای در هوای تازه کنار هم گردآورد ، فضای بازی و ورزش ایجاد نماید و سلامتی روحی و جسمی بیشتری برای افراد به ارمغان آورد.

نظم و سازماندهی و تغییر دکوراسیون خانه های ایرانی

برای طراحی دکوراسیون تغییر چشمگیر دیگر  توجه به ساماندهی وسایل و پاکیزگی بیشتر است موضوع نظم که از اولیت های اصلی دکوراسیون محسوب می شود، در واقع این روزها به دلیل وقت بیشتر،  وسایل نظم بیشتری پیدا کرده اند و با رویکردهای خلاقانه تر و کاربردی سازماندهی شده اند.

  چیدمان لباس ها و کتاب ها با نظم رنگی  و یا چیدمان برای تعداد دفعات استفاده که به دلیل در خانه ماندن بیش از قبل مورد توجه قرار گرفت و این موضوع می تواند به مرتب ماندن و استفاده آسان تر بعد از کرونا نیز کمک زیادی نماید و با احساس سبکی، ذهن را آرام و دکوراسیون را زیباتر نماید.

تعریف ورودی

از مزایای این ویروس توجه  به ورودی خانه ها برای ورود کفش ها و لباس های آلوده است اگرچه این موضوع در خانه ها همیشه مورد توجه بوده اما جاکفشی های درب دار یا انتقال جا کفشی های قفسه ای به بیرون از خانه و اختصاص قسمتی برای لباس ها و تعریف ورودی منزل معنی دیگری پیدا کرده که کماکان  ادامه داشته و قطعا سلامتی و پاکیزگی بیشتری به همراه خواهد داشت.

گیاهان

رسیدگی به گل ها و گیاهان و پرداختن به نگهداری و پرورش آنها نیز دغدغه بسیاری از افراد شد و زمان بیشتری را به خود اختصاص داد گیاهان بیشتر وارد دکوراسیون شده اند و مزایای زیادی را به ارمغان آورده اند.

استفاده از گیاهان در دوران کرونا

نور برای تغییر دکوراسیون خانه های ایرانی

تغییر دکوراسیون خانه های ایرانی به دلیل کرونا سبب شد تا برای دوری از کسالت در ساعات طولانی ماندن در خانه در طول روز پرده ها را کنار بزنیم و نور بیشتری را  در خانه وارد کنیم که این موضوع علاوه بر دیدن چشم انداز های اطراف و دیدن جریانات فصلی مثل ابری شدن، بارانی و یا آفتابی بودن، می تواند نور طیبیعی خوبی را در دکوراسیون تامین کند که با سایه اندازی و نور کافی دکوراسیون را زیباترمی نماید و می تواند برای سلامت جسمی و احساسی مفید تر باشد همینطور از افسردگی و تاریکی فضا جلوگیری نماید !

اینها تنها نمونه هایی از هدیه های این ویروس به خانه های ایرانی است اگرچه COVID-19 چالش و بحران های زیادی را برای همگان ایجاد کرد  اما با نگاهی خوشبینانه امیدواریم این تغییر دکوراسیون خانه های ایرانی بعد از بیرون آمدن از این بحران نیز ادامه یابد و تغییرات در سبک زندگی بتواند آینده بهتری را برای همگان رقم زد.

کرونا ویروس در خانه شما چه تغییراتی ایجاد کرد ؟

 

تحریریه وبسایت دکورکوچ -غزاله عزالدین

منبع:decor-coach

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *